Plemeno Chihuahua


Toto malé plemeno s názvem Čivava, je považováno za nejmenší plemeno na světě, jehož výskyt byl poprvé doložen mezi Indiány, kde čivavy, dle pověstí, doprovázely zemřelé náčelníky na cestě do světa duchů. Čivava – chihuahua je odvozeno od stejnojmenného státu Chihuahua v Mexiku.

Čivava je malý pes s velkýma vztyčenýma ušima. Je velmi odvážný, hbitý a ostražitý pes, jehož váha by měla ideálně dosahovat 1,5-2,5 kg a v kohoutku měří 15-25 cm. Tito pejsci mají buď krátkou srst – krátkosrstá čivava, nebo srst dlouhou – dlouhosrstá čivava a barvy srsti jsou libovolné. Jediná zakázaná barva srsti je tzv. Merle. Čivavy se dožívají dlouhého věku, což je až 20 let a jako jediné plemeno psa se rodí s tzv.Fontanelou na hlavičce (hlava není úplně vyvinutá).

Povaha: Čivavy jsou velmi temperamentní , hravé a i přes jejich malý vzrůst, dokáží milovat jako ostatní, ne-li více. Jsou velmi přátelské, rády se tulí a jsou velmi roztomilé. Ovšem při špatném výcviku se jejich povaha změní v agresivitu a neukázněnost.  Čivavy milují společnost lidí i jiných psů, jsou rády na procházce a i když mohou doma ležet v teple. Vzhledem k jejich malému vzrůstu, nejsou příliš vhodné k malým dětem, které by jim mohly nechtěně ublížit.

Péče o psa: Čivava je plemeno nenáročné na údržbu. Její srst vyžaduje občasné vyčesání kartáčem – vhodný je i Furminátor. Uslzené očička je potřeba omývat, nebo otírat vlhčeným kapesníčkem a pokud si pejsek nebrousí drápky sám, je potřeba je stříhat 1-2x do měsíce. Koupaní není potřeba často, ale není vhodné jej úplně zanedbávat.

Doporučení: Vzhledem k velikosti psa se doporučuje pejska oblékat. Vhodné jsou všechny oblečky pro malé psy, jako je například svetr pro psa, mikina pro malého psa, na zimu zimní vesta pro psa, nebo bunda pro malého psa. Pokud je venku zima, ochraňte svého mazlíčka a oblečte ho. Předejdete nachlazení a nemocem. Na léto Vám doporučujeme krásné letní šaty pro psa nebo pejska ozdobí luxusní obojek pro psa s kameny Swarovski. Abyste pejskovi doma vytvořili to správné pohodlí a zpříjemnili prostředí, ve kterém bude žít, nezapomeňte pořídit nějaký měkký pelech pro psa, nebo třeba taková luxusní sedačka pro psa bude perlou ve vašem obydlí. Možností je spousta, fantazii se meze nekladou. Pokud bude Váš mazlíček výstavní, doporučujeme Vám pořídit si kočárek pro psa. Usnadníte si tím cestování a při zdlouhavém čekání na výstavách, může Váš pejsek v klidu odpočívat.

Doufáme, že se Vám naše představení tohoto malého a roztomilého plemene bude líbit a brzy k Vám domů přibyde nějaký ten chlupatý mazlíček.