Pes a klíšťe

Všichni jste jistě zaregistovali zprávy o nárustu výskytu klíšťat a bohužel i s tím spojená rizika. Tak jako pro člověka, je nakažení od klíštěte velmi nebezpečné i pro Vašeho psího miláčka. Pár rad jak pejska ochránit, najdete zde.

Každý človek se jistě s klíštětem setkal a pro majitele zvířat je tohle období velmi náročné. Klíště se pejkovi zavrtá do kůže a saje krev. Sliny klíštěte jsou pro pejska nebezpečné, přenáší totiž různé bakterie a viry, pejsek může být nakažen a to pro něj může znamenat až smrt.
Proto je velmi důležitá prevence. V dnešní době je na trhu spousta výrobků proti klíšťatům.
Mnoho majitelů psů používá pro své pejsky antiparazitní obojek, který je jako prevence velmi oblíbený. Obojek můžete zakoupit v různých velikostech a jsou většinou účinné jak na klíšťata, tak na blechy. Účinnost kvalitního obojku může být až 6 měsíců.
Pokud však nechcete pejska "zdobit" dalšími obojky, jako ochrana existuje i další možnost
a to Spot-On přípravky či spreje.

Spot-On - jedná se o plastovou tubu či ampulku, která obsahuje ochrannou látku proti klíšťatům. Látka se aplikuje pejskovi přímo na kůži, asi ve 3 místech (dle velikosti pejska) směrem od krku po kořen ocásku, pejska neomezujete dvěma obojky (antiparazitním a obojkem pro běžné nošení), tudíž může mít pouze svůj oblíbený obojek pro psa. Aplikace Vám zabere málo času a pejska ochrání jak před klíšťaty, tak před blechami. Látka pejska ochrání po dobu několika měsíců. Záleží však na kvalitě výrobku. Více informací najdete na příbalovém letáku výrobku.


Spreje - ochranu ve spreji bychom doporučili pro pejsky s krátkou a hladkou srstí. Přípravek nanesete na srst pejska pomocí spreje, nanáší se na celé tělo kromě hlavičky. Sprej je ochranou proti klíšťatům i blechám a účinnost je 1-2 měsíce. Záleži zase na kvalitě výrobku.

I když pejska ochráníte různými přípravky proti klíšťatům, nezapomeňte jej vždy po každé procházce pořádně prohlédnout.
Ani sebelepší výrobek neochrání na 100% a vyhnete se tak nepříjemným situacím, jako jsou zdlouhavé návštěvy
veterináře.
Pokud pejska prohlédnete a najdete na něm klíště, postupujte následovně:

  • místo, kde klíště najdete ničím NEPOTÍREJTE - klíště bude jemné a můžete jej zatrhnout, a klíště vypustí hodně slin a pejska může nakazit
  • klíště uchopte jemně do pinzety nebo použijte háčky na klíšťata a točivým pohybem jej vytáhněte. Netrhejte ani nic podobného
  • klíště prohlédněte zda-li je celé
  • ránu ošetřete desinfekcí